fbpx

Large Family Grocery Haul | Walmart Grocery Pick-Up | 4-6 Week Haul

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Large Family Grocery Haul | Walmart Grocery Pick-Up | 4-6 Week Haul

I have been loving, loving, loving, (did I say loving?) Walmart’s Grocery Pick-Up Service. You can read here about why I initially tried the service. We’ve used the online ordering feature and pick-up option about half a dozen times now. Just last week I mentioned here on Instagram how I had planned to run into Aldi for a quick one-week grocery haul for October. But after much real life transpired (hello, van full of tired kids after an afternoon of Kayaking at the lake) I just ordered a combo two-week grocery haul and fill-in haul on my phone, which my husband picked up the next day. 
 
On August 28, 2017, I had also sent my hubby to Walmart to pick up a huge 4-6 week mega grocery haul. I stayed home and nursed the baby. 🙂 I explain in today’s new vlog that what I usually call a “once a month grocery shopping haul” can really stretch out to 5 or 6 weeks. I plan for four weeks, and that’s about all my large family mom planning brain can handle. We work on more of a pantry challenge and cleaning out the freezer for a week or so as we’re able. Of course, we pick up a small fill-in haul for more fresh fruits, veggies, and milk within that. 
 
This large family grocery haul was for the end of August through Septemeber 2017. The grocery portion listed below came right in around $800. This haul included a ton of items for my Septemeber freezer cooking days (which the video is still not out for, but I’ll update here once it’s out). We filled in with a $200-ish haul, so that puts us around $1,000 for food. 
 

Large Family Grocery Budget Breakdown

  • $1,000 Groceries for the month of September
  • divided by 4-weeks = $250 per week
  • divided by nine family members (10 family member is nursing baby, so he doesn’t count yet 🙂 = $27.77 per family member a week.
  • Nine family members divided by seven days = $3.96 per family member per day
  • I don’t even break items down for past 4-weeks. By that point, we’re using things up and planning another massive haul.
     

Large Family Grocery Haul Price Break Down

Here’s the latest Large Family Pantry, Refrigerators & Freezers Tour | Before & After Huge Grocery Haul if you’re interested where we keep all this stuff! 

Fruits and Veggies

Bananas, 21.19 lb × $0.44 / lb = $9.32
Originally Ordered 50 @ $8.80
 
Tomatoes on the Vine, 1 lb Bag 2.47 lb × $1.48 / lb = $3.65
Originally Ordered 2 @ $2.96
 
Iceberg Lettuce, 3 × $1.20 = $3.72
 
Cucumber, 6 × $0.52 = $3.12
 
Green Bell Pepper, 8 × $0.68 = $5.44
 
Celery, $2.68
 
Green Onion,1 × $0.58 = $0.58
 
Cauliflower, 2 × $2.47 = $4.94
 
Sweet Potatoes, 3 lbs Bag. 1 × $1.98 = $1.98
 
Kiwi,10 × $0.42 = $4.20
 
Red Delicious Apples, 5 lbs Bag 3 × $5.42 =$16.26
 
Russet Jumbo Baking Potatoes, 8 lbs bag 1 × $4.92 = $4.92
 
Watermelon Seedless, 4 × $3.00 = $12.00
 
 
 
From Instagram, “These bananas ? voted and said they’d like to be frozen for smoothies. I honored their request.”
 
 

Dairy and Eggs

Blue Bonnet 48% Vegetable Oil Spread, 45 oz 3 × $2.98 = $8.94

Great Value Finely Shredded Fiesta Blend Cheese, 5 lb 2 × $13.70 = $27.40

Great Value Shredded Low-Moisture Part-Skim Mozzarella Cheese, 5 lb 1 × $13.70 = $13.70

Great Value Grated Parmesan Cheese, 16 oz 2 × $4.70 = $9.40

Coffee-Mate Italian Sweet Creme Coffee Creamer, 64 oz 1 × $5.78 = $5.78

Great Value Large Grade A Eggs, 60 ct 3 × $1.80 = $5.40

Great Value Fat Free 0% Milk, 1 gal 12 × $2.01 = $24.12

Great Value Unsweetened Vanilla Almond Milk, 64 oz 6 × $2.08 = $12.48

Daisy Pure & Natural Sour Cream, 3 lb 4 × $4.74 = $18.96

Great Value Light Strawberry/Peach Yogurt, 6 oz, 12 ct 2 × $4.42 = $8.84

Great Value Strawberry/Peach Original Lowfat Yogurt, 6 oz, 12 ct 2 × $4.42 = $8.84

Great Value Low Fat Vanilla Yogurt, 32 oz 4 × $1.96 = $7.84

Great Value Small Curd Cottage Cheese, 24 oz 4 × $1.98 =$7.92

Great Value Original Ricotta Cheese, 32 oz 4 × $3.27 =$13.08

Great Value Finely Shredded Sharp Cheddar Cheese, 32 oz 1 × $5.50 =$5.50

 

Pantry Items

Great Value Honey Wheat Bread 10 × $1.42 = $14.20

Great Value Natural Unsweetened Applesauce, 46 oz 12 × $1.96 = $23.52

Spice World: Minced Garlic, 8 oz 2 × $2.48 = $4.96

Imperial Dragon 100% Pure Sesame Seed Oil, 5 fl oz 1 × $3.48 =$3.48

Kikkoman Naturally Brewed Soy Sauce, 1.25 qt 1 × $4.98 = $4.98

Great Value California Raisins, 20 oz 4 × $2.87 = $11.48

Great Value Spring Water, 1 Gal 4 × $0.82 = $3.28

Planters Salted Peanuts, 1 oz, 10 count 3 × $2.98 = $8.94

Pure Protein Chewy Chocolate Chip High Protein Bars, 1.76 oz, 6 count 4 × $6.94 = $27.76

Great Value Oven-Toasted Old Fashioned Oats, 18 Oz 3 × $1.56 = $4.68

Baker’s Imitation Vanilla Flavor, 8 Fl oz 3 × $0.98 = $2.94

Great Value All Natural Baking Soda, 16 oz 2 × $0.50 =$1.00

Great Value Lite Brown Sugar, 2 lb 2 × $1.06 = $2.12

Great Value Creamy Peanut Butter, 64 oz 2 × $4.73 = $9.46

Smuckers Strawberry Jam, 32 oz 2 × $2.98 = $5.96

Great Value 100% Lemon Juice, 32 Fl Oz 1 × $1.98 =$1.98

Great Value Peach Slices In Extra Light Syrup, 6.5 lbs 4 × $6.48 = $25.92

Del Monte Light Syrup Fruit Cocktail #10, 106 oz 4 × $6.98 = $27.92

Great Value Garlic & Butter Seasoned Croutons, 5 oz 2 × $0.92 = $1.84

Hidden Valley Original Ranch Salad Dressing & Seasoning Mix, 4 oz 1 × $4.34 = $4.34

Great Value Lasagna Pasta, 16 oz 4 × $1.26 = $5.04

Great Value Ziti Pasta, 16 oz 4 × $1.00 =$4.00

Great Value Brown Rice, 32 oz 6 × $1.26 = $7.56

5th Season Parsley Flakes, .4 oz 3 × $0.88 = $2.64

Great Value Pure Olive Oil, 17 oz 1 × $3.28 = $3.28

Great Value Ready To Serve Beef Broth, 14.5 oz 6 × $0.50 = $3.00

Great Value Corn Starch, 16 oz 1 × $1.18 = $1.18

Great Value All Purpose Flour, 10 lb 2 × $2.28 = $4.56

Great Value Rotini Pasta, 16 oz 4 × $1.00 = $4.00

Hormel Original Slices Pepperoni, 6 oz 4 × $3.28 = $13.12

Great Value Chicken Flavored Stuffing Mix, 6 oz 12 × $0.92 = $11.04

Great Value Family Size Cream Of Chicken Condensed Soup, 26 oz 4 × $1.23 = $4.92

Great Value Cream Of Mushroom Condensed Soup, 26 oz 4 × $1.23 = $4.92

Great Value Classic Roast Medium Ground Coffee, 48 oz 1 × $8.48 = $8.48

Nestle Coffee-Mate French Vanilla Powder Coffee Creamer, 15 oz 1 × $3.27 = $3.27

Freezer Items

Lender’s Refrigerated Onion Bagels, 17.1 oz 10 × $1.88 = $18.80

Birds Eye Florets Broccoli, 52 oz 4 × $5.98 = $23.92

Great Value Whole Blueberries, 48 oz 2 × $7.47 = $14.94

Great Value Frozen Strawberries, 64 oz 1 × $8.48 = $8.48

Great Value Mango Chunks, 16 oz 1 × $2.14 =$2.14

Great Value Sliced Peaches, 16 oz 1 × $2.14 =$2.14

Birds Eye Sam’s Club Mixed Vegetables, 5 lb 1 × $5.98 = $5.98

 

Meat Products

Farmland Hickory Smoked Ham, 4 lb 1 × $8.88 =$8.88

Boneless Center Cut Chops Large, Tray, 2 – 3 lbs Lower price! 2 × $10.15 = $20.30

Great Value Regular Pork Sausage, 16 oz 4 × $2.08 = $8.32

Choice Beef Chuck Roast, 1.5-2.75 lbs. Lower price! 2 × $12.03 = $24.06

Pilgrim’s Fresh Chicken Boneless Skinless Breast, 5.0-6.0 lb Lower price! 6 × $9.53 = $57.18

73% Lean/27% Fat, Ground Beef Roll, 5 Lbs 3 × $11.94 = $35.82

Great Value Black Forest Ham, 28 oz 2 × $4.14 = $8.28

Great Value Sliced Smoked Ham, 28 oz 2 × $4.14 = $8.28

 

Substituted Items

As I also explain in today’s Large Family Grocery Haul video, Walmart will substitute items I’ve ordered if I choose that option. Most of the time the substitution is a name brand or better quality than what I originally ordered, only I get the off brand price. 

Yoplait® Original Strawberry/Strawberry Banana Low Fat Yogurt Variety Pack 12-6 oz. Cups
2 × $4.42 = $8.84
Substitute for Great Value Strawberry/Strawberry Banana Original Lowfat Yogurt, 6 oz, 12 ct

Yoplait® Light Fat Free Yogurt Very Vanilla 6.0 oz Cup
12 × $0.34 = $4.08
Substitute for Great Value Light Vanilla Nonfat Yogurt, 6 oz
 3 × $1.13 = $3.39
 
Great Value Original Vanilla Lowfat Yogurt, 6 oz
2 × $0.34
$0.68
Great Value Light Vanilla Nonfat Yogurt, 6 oz, 4 count

3 × $1.13
$3.39

Substitute for Great Value Original Vanilla Lowfat Yogurt, 6 oz
12 × $0.34
$4.08

StarKist Chunk Light Tuna in Water, 4.0 OZ 10 × $0.66 = $6.60
Substitute for Great Value Light Tuna Chunk In Water, 5 oz

Small Avocado, 4 × $0.98 = $3.92
Substitute for Avocado Bag, 3-5 ct 1 × $3.94 = $3.94

Organic Broccoli, 1 lb 2 × $1.78 = $3.56
Substitute for Broccoli, each

Heinz Yellow Mustard, 20.0 Oz (568g) 2 × $0.63 = $1.26
Substitute for Great Value Yellow Mustard, 20 oz

 

You Might Also Be Interested In


Large Family Grocery Shopping: Why I’m Trying Walmart Online Grocery Ordering Pick Up

The Ultimate List of Tips and Tricks for Large Family Grocery Shopping Here’s a compiled a list of well over 50+ ultimate tips and tricks for large family grocery shopping from several moms of many.  

How to Stick to a Cash-Based Grocery Budget

Here are over 100 Large Family Dinner Recipes to help you get dinner on the table!

Large Family Meal Plan: 4-Weeks, 90 Family Meals, 60 Snacks, Recipes, and Helps

Large Family Meal Planning for the Month

 

Large Family Grocery Haul Video

Click here to watch the full Large Family Grocery Haul | Walmart Grocery Pick-Up | 4-6 Week Haul

Close Menu
×
×

Cart