fbpx

LARGE FAMILY STYLE WALMART GROCERY ORDERING PICKUP HAUL – Price Breakdown of Shopping List Included

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

LARGE FAMILY STYLE WALMART GROCERY ORDERING PICKUP HAUL – Price Breakdown of Shopping List Included

A few days ago I shared why I was trying the Walmart Online Ordering Grocery Pickup Service. I gave tips on how to place your first order and the big idea behind the service which you can read about if you’re interested

This was my first fairly true once a month grocery shopping haul in some time. The fact I could order everything we needed and have Walmart shop for it all and load it in our van (loaded in under 15-mintues I’ll add!), was a huge part of the success of this undertaking. 

Large Family Grocery Budget Grand Total for May 2017 

Again, pregnancy. Everything is super slow right now, so this is my May 2017 grocery haul and spending totals.

Walmart Grocery Ordering PickUp Haul: $683 (This was all the food items I couldn’t have delivered to that door.)

Walmart Pantry Delivery: $254 (This was a separate haul of non-perishable/pantry items that could be delivered to the door. The haul video for these items will be out next.) 

We also spent about another $100 for fill-in items a few weeks in. This was for a 40-lb box of bananas, along with some more milk and other fruits/veggies.

This brings us to a grand total of $1,037 for the month of May. If you’re new here we’re a family of 9 including over six-foot tall teenage sons, five other kiddos ages 2, 4, 6, 8, and 10, and my husband and myself who work from home full-time and homeschool full-time. Meaning we have 90+ meals and 60+ snacks to serve up from home each month. No outside school or work lunches here. 

If you look through my other large family grocery hauls and even my large family grocery budget for 2015, I usually spend about $800 and another $200 on fill-in items, so I’m not too far off. I focused on items to make a ton of freezer meals to fill our new freezer as well. More on my updated large family freezer cooking adventures soon!

I shared on Instagram, “Guys, it will be at least a week before I get this massive once a month #largefamilygroceryshopping haul posted. But I wanted to give you a quick glance at what large family grocery shopping looks like with #WalmartGrocery ?. They had at least four of these towering carts full of everything I ordered. It took them less than 10 minutes to load our 16 passenger van for us. They even gave Daniel a balloon and a fun bag of sample snacks for the kids while we waited. The @walmart customer service was amazing, and so far it has been a fantastic experience! I’m getting ready to video the actual food haul with price breakdowns etc. Just a quick #largefamilytable update that so far I’m in love ???”

Price Breakdown of Shopping List 

Here’s the full cost breakdown of everything I bought during our first Walmart Grocery pickup haul. Overall the grocery pickup was a great experience. There were two or three errors, which is expected, and Walmart customer service quickly adjusted and fixed those few mistakes. 

Dairy

Great Value Fat Free 0% Milk, 1 gal 12 × $2.23  = $26.76

Great Value Unsweetened Vanilla Almond Milk, 64 oz 2 × $2.08 = $4.16

Great Value Light Strawberry/Peach Yogurt, 6 oz, 12 ct 3 × $4.42 = $13.26

Great Value Strawberry/Strawberry Banana Original Lowfat Yogurt, 6 oz, 12 ct 3 × $4.42 = $13.26

Blue Bonnet 48% Vegetable Oil Spread, 45 oz 2 × $2.98 = $5.96

Coffee-Mate Italian Sweet Creme Coffee Creamer, 64 oz 1 × $5.78 = $5.78

Daisy Pure & Natural Sour Cream, 3 lb 2 × $4.74 = $9.48

Great Value Large Grade A Eggs, 60 ct 2 × $1.80 = $3.60

Great Value Cream Cheese, 8 oz 10 × $0.92 = $9.20

Sorrento Deli Style Part Skim Ricotta Cheese, 2 lb 4 × $3.12 = $12.48

Great Value Finely Shredded Fiesta Blend Cheese, 5 lb 1 × $13.97 = $13.97

Great Value Shredded Low-Moisture Part-Skim Mozzarella Cheese, 5 lb 2 × $13.97 = $27.94

Fruit and Veggies 

Bananas, 1 lb  10 × $0.49 = $4.90 (This was the saddest part of the haul. I could only order 10 lbs of bananas which were a joke for our 40 lb box of bananas family!) 

Granny Smith Apples, 3 lbs Bag 2 × $3.94 = $7.88

Fuji Apples, 3 lbs Bag 2 × $3.44 = $6.88

Iceberg Lettuce, each 2 × $1.24 = $2.48

Watermelon Seedless, each 3 × $5.98 = $17.94 (I’m really into Watermelon right now, haha.)

Maradol Papayas, 1-2 lbs 2 × $0.00 $0.00 (Walmart Customer Service gave me back the price of the Papayas since I was missing one.)

Mixed Bell Peppers, 3 count 2 × $3.88 = $7.76

Organic Green Onions, bunch 2 × $1.38 = $2.76

Green Bell Pepper, each 4 × $0.68 = $2.72

Cucumber, each 4 × $0.52 = $2.08

Celery, each 2 × $1.34 = $2.68

Grimmway Farms Bunny-Luv Fresh California Carrots, 80 oz 3 × $2.98 = $8.94

Corn on the Cobb, color varies, each 12 × $0.44 = $5.28

Sweet Potatoes, 3 lbs Bag. 1 × $1.98 = $1.98

Red Grapefruit, 5 lbs Bag 2 × $0.00 $0.00 (This is another item I was refunded after pick up. Once I got home and filmed my haul, I found two *very rotten* grapefruit in my two grapefruit bags. The other fruits were fine. I mentioned it when I called customer service with my few issues)

Cantaloupe, each 4 × $1.88 = $7.52

Kiwi, each 8 × $0.42 = $3.36

Pineapple, each 2 × $2.48 = $4.96

Tomatoes on the Vine, 1 lb  2 × $1.48 $2.96

Sweet Yellow Onions, 3 lbs Bag 1 × $2.64 = $2.64

Green Grapes Seedless, 2 lb bag 2 × $0.00 = $0.00 (The grapes were the reason I called customer service. Originally I was charged for the grapes, but they were nowhere in our order. The total for 4 lbs of invisible grapes was a little over $13. That warranted a phone call and a refund 🙂

  

Meat

For those two days worth of large family freezer cooking, I completed in May (you can see those here and here.)

73% Lean/ 27% Fat, Ground Beef Tray, 4.5 lbs 5 × $10.73 = $53.65

Pilgrim’s Fresh Chicken Boneless Skinless Breast, 5.0-6.0 lb 5 × $9.27 = $46.35
 
Bar-S Classic Smoked Sausage, 14ct 3 × $3.98 = $11.94
 

Freezer Items

Lots of popsicles and ice cream in this haul. Also several play dates with friends and lots to share :). Bagels and cream cheese along with cereal are two of my no-brainer breakfasts that the kids can DIY during my 3rd trimester. Normally we don’t have either, so it’s a treat (and sanity) for this momma right now. #GraceintheGroceries 

Fun Pops Fruit Flavored Freeze Pops, 3 oz, 36 ct 5 × $2.48 = $12.40
 
Budget Saver Assorted Twin Pops, 42.3 fl oz 5 × $1.98 = $9.90
 
Country Rich Strawberry Revel Ice Cream,  1 × $5.93 = $5.93
 
Country Rich Reduced Fat Chocolate Revel Ice Cream, 1 × $5.93 = $5.93
 
Country Rich Reduced Fat Vanilla Ice Cream, 1 × $5.93 = $5.93
 
Country Rich Rainbow Sherbet, 1 × $5.88 = $5.88
 
Lender’s Plain Bagels, 6ct 6 × $1.88 = $11.28
 
Lender’s Refrigerated Onion Bagels, 6 × $1.88 = $11.28
 
Lender’s Bagel Shop Bagels Blueberry Bagels, 6 ct 5 × $1.88 = $9.40

Great Value Baby Lima Beans, 16 Oz 5 × $1.22 = $6.10

Birds Eye Florets Broccoli, 52 oz 4 × $5.98 = $23.92

Great Value Whole Blueberries, 48 oz 1 × $9.96 = $9.96
 

Pantry Items

Great Value Grated Parmesan Cheese, 16 oz 1 × $5.00 = $5.00
 
Great Value Honey Wheat Bread 12 × $1.42 = $17.04 
 
Great Value Golden Sweet Whole Kernel Corn, 8.75 oz 10 × $0.42 = $4.20 (This was an ordering mistake on my part. I didn’t pay attention to the oz. These were tiny cans. Now I’ll know to eyeball the ounces better when I order. Live and learn 🙂 ) 
 
Mission Flour 8″ Medium Taco Size Tortillas, 10 ct 10 × $1.87 = $18.70
 
Old El Paso Stand N Stuff Taco Shells 9 × $1.18 = $10.62

Las Palmas Mild Enchilada Sauce, 28 oz 8 × $1.96 = $15.68

Nature’s Harvest 100% Stone Ground Whole Wheat Bread, 20 oz 10 × $1.73 = $17.30
 
Great Value Sliced Carrots, 14.5 oz 8 × $0.57 = $4.56
 
Great Value 100% Whole Wheat Hot Dog Buns, 8 always to do this, 16 oz 4 × $1.22 = $4.88
 
Sweet Baby Ray’s Original Barbecue Sauce, 28 oz 2 × $2.38 = $4.76

Anzio & Sons Sub Rolls 6 ct, 15 oz 4 × $2.97 = $11.88

Malt-O-Meal Crispy Rice Cereal, 36 Oz 1 × $4.98 = $4.98

Malt-O-Meal: Cereal Corn Bursts, 35 Oz 1 × $5.48 = $5.48

Malt-O-Meal Golden Puffs Cereal, 37 Oz 1 × $4.98 = $4.98

Malt-O-Meal Honey & Oat Blenders w/Almonds Flakes Cereal, 36 Oz 1 × $4.82 = $4.82

Tootie Fruities Cereal, 33 oz 1 × $4.82 = $4.82

Now for clarity, I don’t mix our grocery budget and household budget. I like to keep food, and toiletries/household items separate, so I know what I’m actually spending on food and all the other stuff. I placed one order for our household items (bathroom stuff, diapers, wipes, cleaners, etc.) that would be delivered to our door. Next, I placed on Walmart Delivery order for all of our non-perishable food items (canned goods, peanut butter, flours, etc.). Lastly, I placed one order for our Walmart grocery pickup, which is the haul listed above, for everything that I could not get delivered to the door. 

As you’ll see listed below, I got a little off since I’m new at all this ordering, deliveries, and pickups. There were a few items I forgot to add to our household haul. I was able to add those items to our grocery pickup order since I was in a pinch (and yes, still didn’t want to go into a store.) I don’t want always to do this, but I’m glad it was an option. 

A Few Forgotten Household Budget Items 

Purina ONE SmartBlend Large Breed Adult Formula Adult Premium Dog Food 31.1 lb. Bag 1 × $29.96 = $29.96
 
Great Value Spring Water, 1 Gal 18 × $0.82 = $14.76 (If you’ve followed my hair saga when we first moved into our new house our water turned my color treated hair orange. Fun times. I’ve colored my hair for over 20-years and have never had an issue. Now, even with our water filter, I’m twitchy and wash my hair with bottled water in the sink. And that explains that 🙂 ) 
 
Irish Spring Moisture Blast with Hyrdrobeads Deodorant Soap Bar, 8ct 1 × $3.78 = $3.78
 
Q-tips Cotton Swabs, 1000 count 1 × $5.88 = $5.88

TRESemme TRES TWO Extra Hold Hair Spray, 14.6 oz 1 × $5.93 = $5.93

Overall I was thrilled with this first Walmart Grocery Pickup experience, and I will certainly do it again. I’m sure I could have saved $100-$200 in May by just shopping at Aldi. However, I would have had to go in the store, load the cart, unload the cart, pay for everything, bag everything, load the van, drive it home, unload everything, etc. Even with big kid helpers, it can be exhausting. I will gladly save some time and energy at this point. 

LARGE FAMILY STYLE WALMART GROCERY ORDERING PICKUP HAUL


You can click here to watch the full LARGE FAMILY STYLE WALMART GROCERY ORDERING PICKUP HAUL on YouTube! I share the pickup process, a tour of our van, and share everything purchased. 

Get your free copy of 10 Large Family Table Recipes: Simple and Easy Large Family Style Dinners here! Recipes include Foil Packet Burgers, Slow Cooker Lasagna, Slow Cooker Philly Cheesesteaks, and several more. 

Close Menu
×
×

Cart